
Hogyan szállítsd a kutyád az autóban? Mutatjuk!
A kutya szállítása az autóban gyakran komoly kihívást jelent, pláne ha kedvenced még nem szokott hozzá a rendszeres utazásokhoz. Mit tehetsz a biztonságos és kényelmes utazás érdekében? Mire figyelj konkrétan, hogy négylábú barátod is élvezze a kocsikázást? Tarts velünk, hiszen alábbi cikkünkben pontosan ennek jártunk utána!
Mit mond a KRESZ a kutya autóban történő szállításáról?
Hivatalosan a kutya ugyanúgy rakománynak minősül, mintha bútort vagy bármilyen egyéb csomagot szállítanál. Ezért négylábú barátodat mindenképpen rögzíteni kell, két fontos dolog miatt is: egyrészt a kutya utazás közbeni megfelelő rögzítése megelőzi, hogy a sofőrt vezetés közben zavarja a háziállat, másrészt a szabályos szállítás elősegíti, hogy nagyobb volumenű fékezés vagy egy baleset esetén ne sérüljön meg sem az állat, sem a többi utas a belső térben.
Az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:
- A kutya legyen elkülönítve, hogy a vezető kilátását egyáltalán ne zavarja.
- Rögzítés során figyelni kell, hogy a kutyaszállító box vagy ketrec soha ne gátolja az ajtók kinyitását és lezárását.
- Úgy szükséges kedvenced rögzíteni, hogy a kutya ne tudjon kiesni és kimászni menet közben.
- Nem szabad engedni, hogy a kutya kidugja a fejét az ablakon, hiszen ez rendkívül balesetveszélyes a melletted közvetlenül elhaladó autók miatt.
Hogyan utazz kényelmesen négylábú kedvenceddel még az igazán hosszú utakon is?
Válassz egy komfortos szállítóeszközt!
A lényeg, hogy a kutyaszállító box vagy ketrec legyen kellően tágas négylábú barátod számára, hiszen neki is szüksége van egy kis mozgástérre utazás közben. Azonban nem tanácsos túl nagy méretűt választani, hiszen egy baleset esetén a túl tágas ketrec nem képes megvédeni az állatot.
Álljatok meg sűrűbben pihenni!
Hosszú órákig egyhuzamban utazni mindenki számára kényelmetlen - elzsibbadhatnak a lábak, nyomasztó lehet a szűkös tér, ráadásul a friss levegő hiánya is gondot okozhat. Ahogyan Neked, úgy házikedvencednek is jól esik legalább néhány percre kiszállni az autóból, és az elgémberedett végtagokat átmozgatva felfrissülni egy kicsit.
Bánj mérsékelten a klímával!
Még a legforróbb nyári napokon se hűtsd le túlságosan a levegőt a kocsiban, illetve ne irányítsd közvetlenül a kutyádra a légkondit. Ugyanis a kutyák is kifejezetten érzékenyek lehetnek a légkondira, és pillanatok alatt megfázhatnak. Ha nem szeretnél akár hosszú hetekig tartó betegséget okozni kedvenced számára, semmiképp ne fújasd az irányába a hideg levegőt.
Soha ne hagyd egyedül az autóban!
Ha magára hagyod kedvenced a kocsiban, erős szorongást idézhetsz elő nála. Ugyanis ekkor egy zárt helyen találja beszorítva magát, és nem tudja, hogy mikor fog visszajönni a gazdi. A nyári kánikulában pedig akár percek alatt hőgutát kaphat, ezért mindig vidd magaddal, hogy testileg és lelkileg se tedd ki veszélynek.
Milyen kiegészítőket szerezz be kutyád számára az utazáshoz?
- Kutyaszállító box. A kutyád méretéhez illő szállító ketreccel stabil helyet biztosítasz házikedvenced számára. A lényeg, hogy se túl kicsi, se túl nagy ne legyen a doboz - kedvencednek tehát hagyjon egy kis mozgásteret, de egy erősebb fékezés során ne nyújtson túl nagy teret az előre vagy oldalra bukáshoz. A kutyahordozó box pedig akár fekhelyként is használható a nyaralások és utazások alkalmával.
- Biztonsági övhöz csatlakoztatható póráz. Segítségével biztonságosan utaztathatod házikedvenced, hiszen a póráz meggátolja a kutyád veszélyes mozgását az autóban, ezáltal megelőzve a kiugrási próbálkozásait is. Mindenképpen hámmal együtt használd a maximális biztonság érdekében!
A fenti tippek segítségével a KRESZ szabályainak megfelelően szállíthatod házikedvencd az autóban. Figyelj oda a tanácsokra, hiszen nemcsak négylábú barátod, hanem az összes többi utas biztonsága és kényelme múlik a felkészültségeden. Ha mindezeket betartod, mindenki számára élmény lesz az utazás.